Здоров'я
Краса
Як позбавитися гикавки?
Якщо ікаєтся дуже часто – варто насторожитися. Давайте розберемося, що таке гикавка, які її причини і як з нею справитися?
Напевно ви пам'ятаєте з анатомії, що в нашому організмі є особливий м'яз – діафрагма. Вона сполучена з грудною клітиною нервами, а коли нервові закінчення роздратовані, то головний мозок дає команду, примушуючи діафрагму скорочуватися швидше ніж звичайно. Легені починають з великою швидкістю всмоктувати повітря через голосову щілину – так виникає гикавка. Відмічено, що гикавка може виникнути у зв'язку з переохолодженням, а також через те, що об'їдаються (швидше, навіть через розтягування шлунку), в час і після їжі, через дуже швидке поглинання їжі і напоїв, особливо газованих (так ми паралельно заковтуємо «зайве» повітря).
Звичайно гикавка приходить несподівано і так само раптово нас покидає. Але, наприклад, фермер з Айови Чарльз Осборн почав гикати в 1922-му році, а закінчив у 1990-му! Його випадок навіть був занесений в Книгу рекордів Гінеса. Справитися з «хронічною» гикавкою Осборна виявилося не під силу жодному лікарю. І дійсно, стовідсотково успішних методів «лікування» гикавки ще немає. Тому краще знати декілька «варіантів боротьби» і використовувати все – до успішної перемоги над гикавкою.
Як позбавитися гикавки: популярні способи
Налийте повний стакан води, нахиліться вперед і випийте його. Інший варіант: закладіть руки за спину, зчепіть їх «замком» і швидкими великими глотками пийте воду з чашки, яку тримає в руках інша людина. Така поза сприяє розслабленню діафрагми, а швидке пиття примушує її стискатися, і гикавка проходить. Наберіть в легені повітря і затримаєте дихання. Потім зробіть повільний видих. Повторіть кілька разів. Щоб зменшити швидкість скорочень діафрагми, можна сильно здавити руками область трохи вище за талію (на 30-40 секунд). Або сісти навпочіпки в «позу ембріона», підтягши до грудей коліна.
Як позбавитися гикавки: незвичайні способи
Чи слідувати їм – ваша справа. Проте є люди, що стверджують, що ці методи боротьби з гикавкою найефективніші! Постарайтеся «перебити» гикавку: проковтніть чайну ложку цукру або шматочок льоду. Можна пару разів смикнути себе за язик, але, звичайно, обережно. Спробуйте чхнути, діафрагма різко скоротиться, і гикавка пройде. Деякі радять полоскотати того, що гикає або налякати його. Головне, щоб гикавка не змінилася заїканням. «Тривала гикавка може бути пов'язана з серйозним захворюванням, що приводить до роздратування вагусного нерва (наприклад, якої-небудь пухлини). Тому часта гикавка – привід записатися на прийом до лікаря. Банальна «побутова» гикавка може бути знята затримкою дихання, випиванням теплої води дрібними глотками, викликанням позіхання. У затяжному випадку, наприклад, прийомом всередину 0,25% розчину новокаїну (близько 20 мл) – останній спосіб підходить тільки для дорослих.» — Євгенія Шахова, д.м.н., професор, лікар вищої категорії, головний оторіноларінголог Комітету з охорони здоров'я Адміністрації Волгоградської області. Іноді гикавка може бути показником проблем із здоров'ям. Наприклад, часто виникаюча гикавка може спостерігатися у людей з нирковою недостатністю. А нерідко трапляється, що люди реагують гикавкою на стреси і якісь психологічні проблеми – наприклад, сильно хвилюючись перед іспитами або серйозною розмовою.