Щоб печінка не турбувала...

20 лютого 2012 р.
Автор: Наталія Тімашова

Щоб печінка не турбувала... «Болить печінка.» Як зробити так, щоб оточуючі ніколи не почули ці слова від вас?

Печінка – унікальний орган, що виконує більше 500 функцій. Зокрема, вона «зберігає» деякі вітаміни і мікроелементи, регулює жировий обмін в організмі, виробляє необхідні для переварення їжі жовчні кислоти, забезпечує потреби організму в глюкозі, і, нарешті, знешкоджує потрапляючі в організм шкідливі речовини і токсини.

Хоч лікарі стверджують, що для печінки біль не властива, питання: «Чому болить печінка?» виникає достатньо часто. Насправді неприємні відчуття викликаються капсулою печінки: зміни структури і розмірів останній викликають розтягування капсули і відповідну реакцію її больових рецепторів. Прийнято вважати, що подібні проблеми з печінкою звичайно виникають у сильно п'ючих людей. Але це далеко не так. Печінка довго страждає «мовчки». Більшість захворювань печінки в початковій стадії протікають без виражених симптомів. Коли ж людина починає відчувати болі, відчуття тяжкості в правому боку та інші неприємні симптоми, нерідко виявляється, що невеликі порушення в роботі печінки, які можна було достатньо просто скоректувати (наприклад, дієтою, помірними фізичними навантаженнями, прийомом вітамінно-мінеральних комплексів), вже встигли перейти в патологію, що вимагає тривалого лікування.

Печінка і алкоголь

Найчастіше печінка болить через спиртне: за статистикою 50-60% захворювань печінки мають алкогольну етіологію. Лікарі не втомлюються повторювати: безпечна для печінки доза алкоголю для чоловіків складає не більше 24 г чистого спирту в добу (60 мл горілки, або 200 мл вина, або 500 мл пива). Для жінок - в два рази нижче. Для клітин печінки найубивчішим є споживання великої кількості алкоголю за короткий проміжок часу.

«Не дивлячись на те, що симптомів у розвитку алкогольної патології печінки довгий час не буває, її можна розпізнати за непрямими ознаками. Спочатку це порушення травлення, наприклад не дуже виражений, але відчутний дискомфорт навіть від звичайної їжі: відрижка, тяжкість в шлунку, газоутворення. Людина звикає, списуючи на те, що «з'їв щось не те». Хоч насправді треба терміново вживати заходи. Коли печінці часто доводиться працювати на межі можливостей, нескінченно це продовжуватися не може, її метаболічні ресурси обмежені.» — Олена Вовк, лікар-терапевт, д.м.н., доцент кафедри терапії, клінічної фармакології і швидкої медичної допомоги МГМСУ.

Печінка і наша їжа

Неалкогольний стеатоз печінки – наукове визначення жирової хвороби печінки неалкогольного походження (інші її назви – жирова дистрофія печінки, жировий стеатоз, жирова інфільтрація печінки, або народне – жирова печінка). Незбалансоване травлення і рясна їжа – одна з основних причин розвитку неалкогольної жирової хвороби.

Надмірне збільшення раціону і його калорійності неминуче збільшує навантаження на печінку. Бідні корисними речовинами і при цьому висококалорійні продукти, недолік в раціоні білків і жирів рослинного походження, надлишок жирних кислот і вуглеводів – все це завдає удару за ударом по клітинах печінки. Особливо уважно до свого здоров'я необхідно відноситися людям із зайвою вагою: вони автоматично потрапляють в групу ризику розвитку патології печінки. Надмірна вага – явна ознака порушення в організмі обміну речовин і метаболічних процесів, головним учасником яких є печінка.

Печінка і ліки

Третя серйозна загроза для печінки – неконтрольоване споживання лікарських препаратів. 10% патологій печінки мають саме лікарську етіологію. Науково доведено негативний вплив на печінку ряду антибіотиків, статинів, противірусних, сечогінних і протиалергічних препаратів, гормонозаміняємої терапії. Тому всі ці препарати можна приймати тільки під контролем лікаря, не займаючись самолікуванням.

На головну